Pokud potřebujete změnit umístění zařízení, například přesunout elektroměrový rozváděč z chodby na fasádu, z fasády nebo chodby na hranici pozemku a podobně, tak se nejedná o přeložku. V tomto případě musíte podat žádost o změnu umístění měření zde.
Pokud budete přemísťovat elektroměrový rozváděč a zároveň řešit přeložku zařízení, podejte současně 2 žádosti, a to žádost o přeložku a také žádost o změnu umístění měření.
Osobní a kontaktní údaje:
- jméno a příjmení / název společnosti
- datum narození / IČO
- adresa trvalého pobytu / sídlo firmy
- kontaktní email a telefon
Dokumenty:
- polohopisný zákres (katastrální mapa nebo sdělení o existenci zařízení s vyznačením představy o změně umístění distribučního zařízení)
- v případě žádosti o provedení přeložky zařízení z důvodu demolice objektu, na němž je zařízení distribuční soustavy umístěno, také rozhodnutí o odstranění stavby vydané stavebním úřadem
Posouzení žádosti a vyjádření – do 30 dnů
- Na základě doložených podkladů provedeme posouzení možnosti realizace přeložky a zašleme vám vyjádření, včetně Smlouvy o smlouvě budoucí o realizaci přeložky, kde budete seznámeni se způsobem provedení přeložky a předpokládanými náklady na její provedení.
Podpis smlouvy o smlouvě budoucí – do 180 dnů
- Na podpis smlouvy máte 180 dnů. Čím dřív to stihnete, tím dříve zahájíme další kroky k realizaci přeložky.
Zpracování projektové dokumentace o realizaci přeložky
Zpracování projektové dokumentace a návrh smlouvy o realizaci přeložky
- Zpracujeme projektovou dokumentaci, včetně legislativního povolení a majetkoprávního projednání, pokud to charakter přeložky vyžaduje. Upřesníme náklady a zašleme vám k podpisu Smlouvu o realizaci přeložky.
Obvyklá doba realizace přeložky se pohybuje od 3 měsíců (drobné stavby přeložek nevyžadující vydání rozhodnutí o povolení záměru) do 19 měsíců (rozsáhlejší přeložky, u kterých stavební úřad vydává rozhodnutí o povolení záměru).
Do předpokládaného termínu realizace musíme započítat projednání a schválení věcných břemen majiteli dotčených pozemků. Dále je potřeba zajistit projektovou dokumentaci, povolení záměru i vlastní realizaci stavby.
Termín realizace přeložky je vždy uveden v předběžném návrhu smlouvy.
Do ceny přeložky jsou zahrnuty pouze nezbytně nutné náklady na její realizaci, jako např.
- projektová dokumentace, včetně správních poplatků za povolení záměru,
- věcná břemena (zasmluvnění + vyplacení náhrad + zápis do katastru nemovitostí),
- geodetické vytyčení před realizací a geodetické zaměření dokončené stavby,
- nezbytné náklady distributora – inženýrink (například příprava stavby a stavební dozor),
- realizace přeložky (materiál + práce, likvidace odpadů, zemní a výkopové práce, úpravy povrchů a kolaudace přeložky).
Na základě podané žádosti provedeme posouzeních technických a právních aspektů přeložky a žadateli zašleme návrh smlouvy s vyčíslením odhadovaných výdajů na provedení přeložky. Zákazník hradí náklady na přeložku.
V případech, kdy úřad v souladu se stavebním zákonem nařídí odstranění stavby, hradí přeložku provozovatel distribuční soustavy. Toto platí pro žádosti podané od 1.1. 2022 a stavby, které jsou v zastavěném území.
Podejte si žádost o přeložku a do přílohy vložte posudek statika a přiložte fotodokumentaci poškození. ČEZ Distribuce následně provede odborné posouzení a navrhne vám další postup. Při uznání poškození domu vlivem zařízení distribuční soustavy nese náklady na provedení přeložky provozovatel distribuční soustavy.
Podejte si žádost o přeložku a do přílohy vložte rozhodnutí o odstranění stavby od příslušného stavebního úřadu. ČEZ Distribuce následně provede odborné posouzení a navrhne vám další postup. V zastavěném území, kde provedení přeložky vyplývá z rozhodnutí o odstranění stavby, na níž je zařízení distribuční soustavy umístěno, nese náklady na provedení přeložky zařízení nízkého napětí provozovatel distribuční soustavy.
Mezi přeložky zařízení patří:
- posunutí jednotlivých podpěrných bodů stávajícího vedení (sloup, střešník, konzole),
- posunutí kabelové pojistkové skříně nebo rozpojovací skříně (například z důvodu výstavby nové nemovitosti),
- změna způsobu připojení nemovitosti (například nahrazení stávající vzdušné přípojky za kabelovou zemí – demontáž a výstavba nové na hranici pozemku),
- stavby vedení nízkého, vysokého nebo velmi vysokého napětí (vyvolané žadatelem), které částečně mění původní trasu vedení,
- přesunutí stožárových trafostanic,
- demolice zděných trafostanic a jejich stavba na jiném místě,
- přemístění kompaktních trafostanic na jiné místo,
- změna trasy vrchních vedení nízkého a vysokého napětí a jejich kabelizace v zastavěných částech obcí (v souladu s vyhláškou Ministerstva pro místní rozvoj č. 268/2009 Sb., ve znění pozdějších předpisů),
- změna výškového uložení podzemního vedení např. v souvislosti s výstavbou vjezdu, komunikace, parkoviště, zpevněné plochy apod.,
- změna polohy sítě pro elektronickou komunikaci (zařízení informační a telekomunikační techniky), která je součástí zařízení distribuční soustavy a je v majetku společnosti ČEZ Distribuce (například optické kabely).
Nejčastější typy přeložek naleznete zde Přeložky | Homepage (cezdistribuce.cz).
Sdělení o existenci sítí
Seznam spolupracujících revizních techniků
Distribuční portál