- musí být umístěn tak, aby byl obsluze trvale přístupný;
- před elektroměrovým rozváděčem a elektrorozvodným jádrem musí být volný prostor o hloubce a šířce minimálně 800 mm, umožňující otevření dvířek v úhlu minimálně 90°, s rovnou plochou a upraveným terénem k bezpečnému provádění obsluhy a prací;
- nesmí být osazen do společných skříní s plynoměry, výjimku tvoří sestavy skříní pro tento účel schválené;
- nesmí se umísťovat na rameni schodiště;
- není dovoleno umístit elektroměrový rozváděč na sloup (stožár) v majetku PDS;
- v objektech pro osoby se zdravotním postižením jsou požadavky na umístění elektroměrového rozváděče stanoveny příslušnou ČSN;
- v atypických případech určí způsob připojení a umístění fakturačního měření odběru elektřiny pověřený pracovník PDS;
- instalační výšky elektroměrového rozváděče a jeho prvků jsou uvedeny v tabulce č. 1. S ohledem na místní a klimatické podmínky může pověřený pracovník PDS, požadovat umístění nad definovanou minimální výšku.
Umístění elektroměrových rozváděčů pro odběrná místa, výrobny nebo LDS nová a po ukončení rezervace příkonu
Typová schémata zapojení vývodů z jedné HDS pro více odběrných míst/výroben/LDS jsou uvedena ve VP_1 (Schéma č. 10). U jednotlivých odběrných míst/výroben/LDS uvádíme odkazy na konkrétní schémata (a, b, c nebo d) v tomto schématu.
Bytové domy (schémata a, b, c):
Elektroměrové rozváděče a elektrorozvodná jádra se umísťují na místech trvale přístupných pověřeným pracovníkům PDS, obvykle na chodbě, na podestách schodiště nebo v energetických centrech (viz kapitola č. 3.2.1.).
Rodinné domy (schémata c, d):
Elektroměrový rozváděč se umísťuje vždy na veřejně přístupné místo, tj. na hranici pozemku nebo na vnější stranu objektu, pokud tvoří hranici pozemku. Otevírání dvířek elektroměrového rozváděče musí být umožněno z vnější přístupné strany pozemku.
Chatové a zahrádkářské osady, řadové garáže (schémata c):
Elektroměry se umísťují pro několik objektů (uživatelů DS) v jednom elektroměrovém rozváděči instalovaném co nejblíže k místu napojení na DS nn tak, aby byl tento rozváděč přístupný vždy z veřejně přístupného místa. Každé odběrné místo/výrobna/LDS musí být měřena samostatným měřicím zařízením.
Provozovny a obchody (schémata a, b, c, d):
Umístění elektroměrových rozváděčů stanoví pověřený pracovník PDS, individuálně podle charakteru odběrného zařízení, avšak tak, aby byl tento rozváděč přístupný vždy z veřejně přístupného místa.
Občanská vybavenost s více uživateli DS (obchodní střediska, domy služeb, hospodářské pavilony apod.) (schémata a, c):
Elektroměry se doporučuje soustředit do jednoho místa k tomu účelu vybaveného (např. energetické centrum, rozvodna nn apod.) a vždy přístupného z vnitřního veřejného prostoru.
Při instalaci nového měření do stávajícího společného rozváděče, kde je minimálně jedno odběrné místo/výrobna/LDS osazeno elektroměrem, PDS akceptuje stávající umístění elektroměrového rozváděče za předpokladu umožnění jeho bezpečné obsluhy.
Veškerá měřicí místa definovaná v těchto Připojovacích podmínkách musí být provedena v soustavě napětí TN-C (přívod), TN-C případně TN-C-S (vývod). Třífázové elektroměry musí být zapojeny na správný sled fází (L1, L2, L3).
Nové elektroměrové rozváděče a rozvodná jádra musí být:
- typově odzkoušeny a schváleny, s prohlášením o shodě ES, případně také s prohlášením o shodě EU a s označením CE. Při dodržení těchto podmínek může být součástí elektroměrového rozváděče také elektroměrová deska. Pokud si uživatel DS svépomocí zhotoví elektroměrový pilíř nebo výklenek ve fasádě z cihel, betonových bloků, ztraceného bednění apod., musí do něj umístit pouze elektroměrový rozváděč, který splňuje uvedené podmínky.
- se zkratovou odolností minimálně 10 kA;
- se štítkem a s technickou dokumentací včetně schématu zapojení u rozváděčů s více než jedním fakturačním měřením (uvnitř rozváděče);
- trvale přístupné pracovníkům PDS, např. u nově vybudovaných energetických center poskytnutím klíče (klíčů) uloženého ve schránce umístěné u vstupních dveří objektu uzamykatelné klíčem dle zámkového systému PDS.
Obecná ustanovení
Elektroměrové rozváděče a rozvodná jádra musí být:
- zajištěny proti vlhkosti a případné kondenzaci vodní páry v souladu s návodem k použití od výrobce;
- v provedení, které vyhovuje vnějším vlivům působící v daném prostoru:
- po otevření dveří s krytím alespoň IP 20;
- po uzavření dveří s krytím alespoň:
- IP 2XC ve vnitřních instalacích;
- IP 43 ve venkovních instalacích;
- IP 44 ve venkovních instalacích v případě umístění u okraje komunikace (pokud při průjezdu vozidel existuje riziko zasažení elektrického zařízení stříkající vodou z komunikace).
- provedeny tak, aby svou konstrukcí minimalizovaly možnost provedení neoprávněného odběru nebo neoprávněné dodávky;
- provedeny tak, aby konstrukce umožňovala spolehlivou vizuální kontrolu všech neměřených rozvodů;
- uspořádány tak, aby byly živé části měřeného rozvodu řádně odděleny od prostoru pro elektroměry a spínací prvky; provedeny tak, aby byl kabelový prostor oddělen stálou nebo plombovatelnou přepážkou;
- provedeny tak, aby veškeré odnímatelné části (kryty rozváděčů) měly úchytné rukojeti pro bezpečnou obsluhu jedním pracovníkem s možností řádného zaplombování krytů neměřených částí;
- v provedení s dveřmi vybavenými typizovaným zámkem na trnový klíč 6×6 mm, průchozím do hloubky alespoň 12 mm;
- volně přístupné obsluze, k uzamčení nesmí být použit zámek uživatele DS. Ve výjimečných případech, po projednání s pověřeným pracovníkem PDS, bude uzamčení rozváděče umožněno speciálním zámkem / klíčem typu „F“ dle zámkového systému ČEZ Distribuce, a. s.
- provedeny tak, aby na odnímatelném plombovatelném krytu jističů a jiných prvků nebyly instalovány žádné přístroje jako elektroměr, spínací prvek apod.
- provedeny tak, aby byla umožněna obsluha veškerých jistících a vypínacích prvků umístěných v elektroměrovém rozváděči bez demontáže krytů.
V případech, kde není dostatečný signál mobilního operátora pro dálkový odečet měření, musí být uživatelem DS poskytnuta nezbytná součinnost pro vyvedení externí antény včetně zajištění bezpečné trasy anténního kabelu do prostor s dostatečným signálem (vně elektroměrového rozváděče, skříně měření, objektu).
U stávajícího společného rozváděče, kde je instalován minimálně jeden fakturační elektroměr, PDS akceptuje stávající provedení elektroměrového rozváděče. Pravidla pro elektroměrové rozváděče s odnímatelnými kryty jsou popsána v kapitole 3.2.2. Při úpravách stávajících rozváděčů je přípustné použití elektroměrové desky - např. při odstranění odnímatelného krytu (masky) při zachování požadovaných minimálních rozměrů dle tabulky č. 2.
Stávající dřevěná, pertinaxová nebo gumónová elektroměrová deska musí být vyměněna za novou, např. premixovou, za podmínky dodržení předepsaného krytí nebo nahrazena novým elektroměrovým rozváděčem. U elektroměrových rozváděčů pro jeden nebo více elektroměrů (včetně rozváděčových sestav) musí být hlavní jistič a jistič pro spínací prvek ve fyzickém dosahu obsluhy jednou osobou od příslušného elektroměru/spínacího prvku. Všechny prvky elektroměrového rozváděče musí vyhovovat předpokládanému proudovému zatížení a předřazenému jistícímu prvku.
Z důvodu přístupnosti ovládacích prvků na elektroměrech je požadováno provedení elektroměrových rozváděčů výhradně bez odnímatelného krytu.
Provedení s odnímatelným krytem PDS akceptuje pouze u:
- stávajícího společného rozváděče, kde se provádí změna sazby, změna počtu fází nebo do kterého se instaluje neprůběhový fakturační elektroměr, pokud v něm již je instalován minimálně jeden fakturační elektroměr
- provizorního, mobilního rozváděče pro krátkodobé odběry
V případech úprav stávajících elektroměrových rozváděčů, kde dvířka původně plnila roli odnímatelného krytu (masky) s okénky, mohou být tato stávající dvířka beze změny ponechána, za předpokladu dodržení Obecných ustanovení v kapitole 3.2.1.
Odnímatelné kryty musí mít pro čtení údajů z elektroměru a spínacího prvku vytvořena čirá prosklená okénka o níže uvedených rozměrech:
- minimálně 160×120 mm (vך) pro třífázový elektroměr;
- minimálně 100×100 mm (vך) pro jednofázový elektroměr a spínací prvek.
Upevnění plexiskla (skla) nalepením je nepřípustné. Fólii nelze použít.
Pro nastupující generaci elektroměrů AMM (chytré měření) je předepsáno pouze rozhraní:
- HAN – (RS 485 s DLMS/COSEM) pro přímé fakturační měření typu C kategorie C1, C2, C3.
Přehled rozhraní na uživatele DS pro ostatní typy elektroměrů:
- S0 (impulzní výstup) pro přímé fakturační měření typu B a C kategorie C4 bez dálkového přenosu údajů (po instalaci elektroměru AMM již rozhraní nebude možné využívat);
- metrologická dioda (impulzní výstup) pro fakturační měření typu B a C kategorie C4 bez dálkového přenosu údajů;
- optické rozhraní pro fakturační měření typu C kategorie C4 bez dálkového přenosu údajů (po instalaci elektroměru AMM již rozhraní nebude možné využívat).
Přehled schválených a doporučených zařízení pro optické rozhraní je zveřejněn na stránkách www.cezdistribuce.cz. V případě poruchy rozhraní elektroměru nebo při výměně měřidla neodpovídá PDS za případné škody na straně uživatele DS a nenese odpovědnost za zařízení uživatele DS. Odečty realizované uživatelem DS prostřednictvím zde uvedených rozhraní nenahrazují zákonné odečty společnosti ČEZ Distribuce, a. s.
3.3.1.1. HAN (RS485 s DLMS/COSEM)
Zařízení / převodník si pořizuje na své náklady uživatel DS, jeho napojení provádí uživatel DS.
Rozhraní HAN je určené pro poskytování naměřených veličin přes sériový port RS485 s DLMS/COSEM. Zařízení / převodník se připojuje přes konektor RJ12 Male pomocí kabelu. Popis konektoru a zapojení kabelu je uvedeno ve volné příloze VP_1 (Schéma č. 13). Rozhraní HAN (konektor RJ12) je umístěné na elektroměru a relé boxu. Rozhraní HAN se u jednotarifového elektroměru připojuje do konektoru RJ12 Female, který je umístěný a přístupný na elektroměru. U dvoutarifového elektroměru je rozhraní HAN (konektor RJ12 Female) umístěný a přístupný na relé boxu. Naměřené hodnoty jsou poskytovány v 60 s intervalu. Poskytované hodnoty jsou uvedeny v tabulce ve volné příloze VP_1 (Schéma č. 13).
Parametry pro sériový port RS485:
- komunikační rychlost 9600 bit/s;
- datové bity: 8bit;
- start-bit: 0;
- stop-bit: 1;
- parita: Žádná;
- řízení toků: Žádné.
3.3.1.2. S0 (impulzní výstup)
Výstupní impulzy z elektroměru je možné poskytovat za předpokladu galvanického oddělení obvodů optočlenem. Lze využít zařízení bez tarifního vstupu nebo s tarifním vstupem.
Další možností je použití radiového modulu s bateriovým napájením při dodržení ustanovení ČSN 62 053-31. Ke svorkám impulzního výstupu elektroměru je možné připojit vždy jen jeden optočlen / radiový modul. Optočlen / radiový modul si pořizuje na své náklady uživatel DS, jeho napojení na elektroměr provede pověřený pracovník PDS. Schéma příkladu zapojení optočlenu je uvedeno ve VP_1 (Schéma č. 3).
Podmínky pro instalaci optočlenu:
- musí umožnit zaplombování nebo musí být umístěn v plombovatelné části rozváděče;
- propojení optočlenu je provedeno vodiči o průřezu 1 mm2 nebo 1,5 mm2 Cu, pro + pól červená barva vodiče a pro - pól bílá barva;
- umístění optočlenu včetně jeho napájecího zdroje nesmí omezovat definovaný prostor pro elektroměr a spínací prvek dle tabulky č. 2;
- síťové napájení optočlenu bude řešeno z měřené části elektroměrového rozváděče, přednostně z vývodní svorkovnice pomocí svorky s integrovanou pojistkou.
Při použití optočlenu s tarifním vstupem musí být tento vstup připojen obdobně jako vodič ATC ve VP_1 (Schéma č. 2) a označen návlečkou TAO.
3.3.1.3. Metrologická dioda (impulzní výstup)
Snímač metrologické diody si pořizuje na své náklady uživatel DS, včetně jeho připevnění na elektroměr, za níže uvedených podmínek:
- upevnění snímače metrologické diody musí být odnímatelné bez použití nástroje; upevnění snímače metrologické diody se doporučuje nalepením kovové podložky pod optickou sondu pomocí oboustranné lepicí pásky tak, aby nebyly zakryty údaje na štítku elektroměru. Lepení sondy přímo na kryt elektroměru bez podložky, je nepřípustné;
- snímač metrologické diody včetně přívodního kabelu musí být na elektroměru upevněn tak, aby nezakrýval čárový kód elektroměru, technické údaje na štítku elektroměru a údaje zobrazené na displeji;
- při montážních nebo servisních činnostech může dojít k odpojení snímače metrologické diody pracovníkem PDS, opětovné zprovoznění si zajišťuje uživatel DS.
3.3.1.4. Optické rozhraní (odečet registrů z elektroměru)
Optické rozhraní elektroměru slouží primárně pro potřeby PDS.
Jedná se o optické rozhraní (IR port), které je definováno normou IEC 62056-21:2002 (ČSN EN 62056-21) s obousměrným digitálním komunikačním protokolem nad optickou transportní vrstvou, představovanou dvěma páry optických prvků typu vysílač – přijímač.
Zařízení pro komunikaci přes optické rozhraní si pořizuje na své náklady uživatel DS, včetně jeho připevnění na elektroměr. Musí splňovat níže uvedené podmínky:
- zařízení musí být předloženo výrobcem k testování a schváleno PDS;
- zařízení může být použito jen u elektroměrů pro fakturační měření typu C kategorie C4 bez dálkového přenosu údajů;
- zařízení včetně jeho napájecího zdroje nesmí omezovat definovaný prostor pro elektroměr a spínací prvek dle tabulky č. 2;
- síťové napájení zařízení bude realizováno z vývodní svorkovnice pomocí svorky s integrovanou pojistkou;
- četnost komunikace s elektroměrem smí být maximálně jednou za 15 minut;
- poskytovatel zařízení pro komunikaci přes optické rozhraní zajistí, že toto zařízení nebude ukládat k archivaci ani předávat uživateli DS jakákoliv jiná data než z níže uvedených registrů:
- 8.1: Energie +A (odebraná energie v tarifu T1);
- 8.2: Energie +A (odebraná energie v tarifu T2);
- 8.0: Energie –A (dodaná energie celkem P);
- 1.0: výrobní číslo elektroměru.
- zařízení nebo snímač optického rozhraní musí splňovat ustanovení normy ČSN EN 62056-21 kapitoly 4.3.2 Charakteristické údaje magnetu;
- zařízení nebo snímač optického rozhraní v četně přívodního kabelu musí být na elektroměru upevněn tak, aby nezakrýval čárový kód elektroměru, technické údaje na štítku elektroměru a údaje zobrazené na displeji – platí pro elektroměrové rozváděče s odnímatelným krytem (maskou);
- při montážních nebo servisních činnostech a při odečtech stavů elektroměru (zejména optickou sondou) zajišťovaných PDS, může dojít k odpojení zařízení nebo snímače optického rozhraní uživatele DS, opětovné zprovoznění si zajišťuje uživatel DS.
Zařízení pro přenos údajů z rozhraní elektroměru musí splňovat následující podmínky:
- nesmí ovlivňovat funkci elektroměru nebo spínacího prvku a nesmí se mimo snímačů dle kapitoly 3.3.1.2. a 3.3.1.3. na ně upevňovat nebo umísťovat;
- umísťuje se přednostně do měřené části elektroměrového rozváděče;
- umístění zařízení v rozváděči nesmí omezovat definovaný prostor pro elektroměr dle tabulky č. 2 a musí umožnit provádění montážních a servisních činností a odečtů stavů elektroměrů zajišťovaných PDS;
- upevnění zařízení nebo snímače metrologické diody nebo optického rozhraní na elektroměru nesmí ovlivňovat jeho funkce, narušovat mechanicky nebo chemicky jeho kryt a musí umožnit činnosti zajišťované PDS, viz výše;
- v případě, že zařízení vyžaduje síťové napájení, bude realizováno z měřené části a samostatně jištěno, např. z vývodní svorkovnice / vypínače instalace pomocí svorky s integrovanou pojistkou.
Bližší informace k podmínkám poskytování rozhraní jsou k dispozici na stránkách www.cezdistribuce.cz.
V elektroměrových rozváděčích, v části určené pro osazení měřicího zařízení, je při dodržení proudové zatížitelnosti jednotlivých prvků, povolena instalace pouze následujících zařízení:
- jistič před elektroměrem;
- jistič v obvodu spínacího prvku;
- elektroměr;
- spínací prvek;
- svorkovnice PEN;
- přívodní svorkovnice – může být instalována pouze v případě přívodního vedení o průřezu větším než 16 mm2;
- vývodní svorkovnice může být instalována pouze u konstrukcí rozváděčů bez podružné části;
- zařízení pro zpracování a dálkový přenos výstupu z rozhraní fakturačního elektroměru pro uživatele DS;
- vysílač k přenosu stavu výstupních kontaktů spínacího prvku včetně antény;
- hlavní vypínač na vstupu do elektroměrového rozváděče (pokud je instalován);
- vypínací prvek pro odpojení elektroměrového rozváděče od navazující instalace uživatele DS dle kapitoly 3.4.3.;
- prvky zajišťující funkci Total a Central Stop dle kapitoly 2.6.;
- přepěťová ochrana typu T1 (dříve B) dle kapitoly 2.4. včetně předřazeného odpínacího/jistícího prvku (pokud je instalován);
- aktivní nebo pasivní protipožární zařízení dle kapitoly 3.4.4.;
- anténa pro dálkový přenos dat PDS;
- anténa pro dálkový přenos dat pro zákazníka dle kapitoly 3.3.;
- MTP pro zákaznické měření bilance u SEBD.
V rozváděčích pro měřicí zařízení v zapojení s MTP je nutno instalovat navíc:
- zkušební svorkovnici;
- pojistkový odpínač pro jištění napěťových obvodů elektroměru;
- komunikační modul pro dálkový odečet dat;
- ovládací relé – musí splňovat technické požadavky dle kapitoly 3.6.4.
Odbočky z HDV k hlavním jističům a k jističům spínacích prvků lze řešit použitím propojovacích hřebenů za předpokladu dodržení jejich proudového zatížení.
Podružné elektroměry a jiné přístroje pro instalační rozvod se umísťují do samostatného rozváděče nebo konstrukčně oddělené části elektroměrového rozváděče (mimo neměřenou část rozváděče fakturačního měření) a zapojují se vždy za elektroměry pro fakturační měření. Podružný elektroměr musí být označen tak, aby nedošlo k záměně s fakturačním elektroměrem, např. nápisem: „Podružný elektroměr“. K ovládání tarifu podružného elektroměru nelze použít ovládací vodič z fakturačního měření.
Ovládání distribuční sazby fakturačního elektroměru, omezování činného výkonu výrobny a blokování nabíjení elektromobilů spínacím prvkem, který je v jiném rozváděči než elektroměr, je nepřípustné.
Označení odběrných míst / výroben / LDS v elektroměrových rozváděčích musí být označeno takto:
- u rodinných domů / chat číslem parcelním / popisným;
- u bytových domů / řadových garáží / energetických center každý byt (dveře nebo zárubeň) / nebytový prostor číselnou řadou a stejným číslem označeno příslušné místo pro elektroměr, hlavní jistič a vypínač instalace.
Pro upevnění měřicí soupravy musí být rozváděče osazeny spojovacím materiálem se závitem M5 s vhodnou antikorozní ochranou a zajištěním proti otáčení a vypadnutí.
Konstrukce elektroměrového rozváděče musí umožňovat upevnění elektroměru a spínacího prvku ve třech bodech. Pro spínací prvek musí být rozteč spodních upevňovacích šroubů minimálně 75 mm. Montáž elektroměrů a spínacích prvků musí být umožněna včetně krytů svorkovnic.
Minimální rozměry pro montáž měřících zařízení v rozváděči jsou uvedeny v tabulce č. 2.
Před elektroměr se musí osadit hlavní jistič se stejným počtem pólů, jako má elektroměr fází. Hlavní jistič před elektroměrem je jisticí zařízení odběratele, které svou funkcí omezuje výši rezervovaného příkonu v odběrném místě a jeho proudová hodnota je vždy součástí sjednané distribuční sazby. Musí být instalován ve svislé poloze tak, aby páčka v zapnuté poloze byla nahoře.
Jako hlavní jistič před elektroměrem musí být použit pouze jistič s jmenovitou zkratovou schopností minimálně 10 kA z řady hodnot proudů: 6, 10, 13, 16, 20, 25, 32, 40, 50, 63, 80, 100, 125, 160, 200, 250, 300, 315, 320, 400, 500, 630, 800, 1000 A.
Pravidla pro vypínací charakteristiku/nadproudovou spoušť jističe:
- dle ČSN EN 60898-1 musí být použit jistič s vypínací charakteristikou B. Použití jističe s vypínací charakteristikou C nebo D je odvislé od kladného stanoviska provozovatele DS; nebo
- dle ČSN EN 60947-2 musí být nadproudová spoušť jističe v rozsahu tří až pětinásobku In (kde In je jmenovitý proud jističe) v čase 0,2 s. Použití jističe s nadproudovou spouští vyšší jak pětinásobek In v čase 0,2 s, je odvislé od kladného stanoviska provozovatele DS.
Žádost o jinou charakteristiku než B nebo nadproudovou zkratovou spoušť s funkčností vyšší, než pětinásobek In bude posouzena pověřeným pracovníkem PDS na základě doložení a posouzení dokumentu „Dotazník pro posouzení zpětných vlivů na DS“.
Ve funkci hlavního jističe pro přímé měření nesmí být použit jistič s dálkovým ovládáním nebo s kontakty pro signalizaci stavu.
Pro jednofázové odběry je maximální přípustná proudová hodnota jističe 25 A. U třífázových jističů nesmí být konstrukčně možné samostatně ovládat jednotlivé fáze (nesmí být rozebíratelná propojka mezi jednotlivými póly jističe). Hlavní jistič musí být opatřen nezáměnným označením proudové hodnoty, vypínací charakteristiky a zkratové schopnosti.
Jističe s nastavitelnou nadproudovou zkratovou spouští (výměnným modulem) musí být konstrukčně upraveny tak, aby nebylo možné změnit nastavenou proudovou hodnotu bez porušení plomb. Proudová hodnota nastavené spouště musí být nastavitelná skokově.
Nastavená proudová hodnota musí být na stupnici nastavení jednoznačně definovaná a čitelná a musí odpovídat jmenovité řadě jističů.
Jako jistič pro spínací prvek musí být použit pouze jistič s jmenovitým proudem 2–6 A s nezáměnným označením proudové hodnoty, s jmenovitou zkratovou schopností minimálně 10 kA, charakteristikou B nebo C. Jistič pro spínací prvek musí být instalován ve svislé poloze tak, aby páčka v zapnuté poloze byla nahoře.
Každému spínacímu prvku musí být předřazen samostatný jistič.
Spojovací vedení použité v zapojení elektroměrového rozváděče musí být v níže uvedeném provedení:
- u průřezů do 6 mm2 Cu (včetně) vodiči s plnými jádry;
- u průřezů 10 mm2 a 16 mm2 Cu vodiči s plnými nebo slaněnými jádry;
- stávající vývod do instalace uživatele DS v provedení vodiči Al může být zachován pouze z vypínače instalace nebo vývodní svorkovnice elektroměrového rozváděče;
- u elektroměrových rozváděčů s pohyblivým panelem nebo pohyblivými dveřmi, u kterých dochází k nucenému ohýbání vodičů při manipulaci v rozváděči, musí být vždy použity slaněné vodiče Cu (bez ohledu na jejich průřez);
- musí být celistvých délek;
- odbočky z HDV k hlavním jističům a k jističům od spínacích prvků lze řešit použitím propojovacích hřebenů za předpokladu dodržení jejich proudové zatížitelnosti.
V případech použití slaněných vodičů nesmí být jejich konce upraveny cínováním, ale musí být ukončené nalisovanou dutinkou splňující následující:
- dutinka silových vodičů musí být s izolačním límcem a o minimální délce dutinky 18 mm (dutinka musí umožnit spolehlivé připojení ve svorce s dvěma šrouby);
- dutinka ostatních vodičů nesmí být s izolačním límcem;
- izolace slaněných vodičů musí být s popisem průřezu;
- všechny vodiče musí být provedeny strukturovanou kabeláží;
- vodiče musí být vhodným způsobem uchyceny tak, aby po uvolnění ze zařízení nedošlo k jejich zapadnutí či zkratu;
- každý z vodičů musí mít rezervu pro možnost opakovaného nalisování dutinky.
Konce vodičů zapojených do měřicích zařízení v elektroměrovém rozváděči musí být zřetelně potištěny nebo označeny návlečkami s popisem dle tabulky č. 3.
U nově zřizovaných nebo rekonstruovaných odběrných nebo předávacích míst, pro přímé měření, musí být v rámci elektroměrového rozváděče na odchozím / měřeném vedení, instalován vypínací prvek, kterým je možné galvanicky odpojit elektroměr od instalace zákazníka.
Pro zajištění správné funkce dálkové komunikace elektroměru není vhodné vypínat hlavní jistič před elektroměrem. V případě potřeby dočasného odpojení odběrného místa (např. u rekreačních objektů), využijte přednostně vypínací prvek na výstupu z elektroměrové rozváděče, je-li instalován. Pokud dochází k častému vypínání odběrného místa bez tohoto vypínacího prvku, doporučuje se jeho doplnění.
Hodnota jmenovitého proudu tohoto vypínacího prvku musí být minimálně ve velikosti proudové hodnoty hlavního jističe před elektroměrem. Vypínací prvek musí být zapojen na vývodních vodičích z elektroměru (např. místo vývodní svorkovnice) a označen tak, aby nedošlo k záměně s hlavním jističem, např. nápisem: „VYPÍNAČ INSTALACE“.
Umístění vypínacího prvku je možné i v neměřené části elektroměrového rozváděče. Mezi fakturačním elektroměrem a vypínacím prvkem nesmí být zapojeno jiné zařízení uživatele DS. Jako vypínací prvek je možné použit mechanický vypínač nebo jistič, který v takovém případě neplní požadavky selektivity a jistící schopnosti dle normy ČSN 33 2000-4-43.
Pokud je instalován vypínací prvek v provedení s páčkou, musí být osazen ve svislé poloze tak, aby páčka v zapnuté poloze byla nahoře.
Pokud je součástí elektroměrového rozvaděče aktivní nebo pasivní protipožární zařízení, pak musí splňovat ve všech bodech následující podmínky:
- bezpečnost dle normy ČSN EN 61010-1;
- NFPA 2001 (norma pro standard čistých hasicích látek);
- Certifikát o funkčnosti;
- zařízení musí být nezávislé a nevyžaduje napojení na externí zdroj elektrické energie.
Pasivní zařízení navíc splňuje následující body:
- izolační odpor kapaliny hasicího média dle normy ČSN EN 61439-1;
- zařízení nesmí obsahovat kovové a elektricky vodivé části.
Aktivní zařízení navíc splňuje následující body:
- hasicí látka musí být elektricky nevodivá;
- kompatibilita s DIN lištou.
Přímé zapojení elektroměru se používá pro hodnoty jmenovitého proudu hlavního jističe před elektroměrem do 80 A včetně.
U oceloplechových rozváděčů musí být ochranná svorkovnice PEN spojená s ochrannou svorkou rozváděče.
Musí být dodrženy stejné průřezy přívodních fázových vodičů, stejné průřezy vývodních fázových vodičů elektroměrů s přímým fakturačním měřením a musí odpovídat předpokládanému proudovému zatížení a předřazenému jistícímu prvku.
Fázové vodiče musí mít minimální průřez 6 mm2 Cu a maximální průřez 16 mm2 Cu.
Nulový vodič (N) zapojený mezi elektroměrem a svorkovnicí PEN musí mít minimální průřez 6 mm2 Cu. a maximální průřez 16 mm2 Cu.
Veškeré ovládací vodiče a vodiče napájení ovládacích prvků musí mít průřez 1 mm2 nebo 1,5 mm2 Cu.
Barevné značení vodičů v elektroměrových rozváděčích vyrobených po 1. lednu 2020 musí odpovídat schématům ve VP_1.
U stávajících společných rozváděčů, kde je minimálně jedno odběrné místo/výrobna/LDS osazena elektroměrem, PDS akceptuje pro nové odběrné místo/výrobnu/LDS stávající barevné značení vodičů v elektroměrovém rozváděči.
Osoba s příslušnou elektrotechnickou kvalifikací může změnit barevné pořadí fázových vodičů v elektroměrovém rozváděči s ohledem na zajištění pravotočivého sledu fází v elektroměru, včetně změny umístění návleček.
Nepřímé zapojení elektroměru s MTP se používá nad 80 A jmenovitého proudu hlavního jističe před elektroměrem.Poloha a rozmístění instalovaných prvků musí umožňovat bezpečnou instalaci nebo výměnu přístrojů měřicí soupravy a komunikačních přístrojů a přístup ke všem prvkům měřicího řetězce.
Pokud jsou za panelem pro instalaci elektroměru umístěny mimo spojovací vedení další prvky měřicí soupravy, pak musí být panel v pohyblivém provedení (vyklopení podle svislé osy).
Pohyblivý panel musí umožňovat vyklopení umožňující dostatečný přístup k prvkům měřicí soupravy umístěné za panelem i po instalaci elektroměru.
MTP musí mít jmenovitý převod XXX/5 A, musí být dimenzovány na jmenovitou zátěž dle tabulky č. 4, třídy přesnosti 0,5 S (nebo přesnější) s čitelnými výrobními štítky. Lze použít pouze MTP v souladu s platnou legislativou České republiky a úředně ověřené autorizovaným metrologickým střediskem. Pro nová nebo rekonstruovaná odběrná místa/výrobny/LDS a při náhradáchvadných MTP je vyžadováno potvrzení o ověření stanoveného měřidla.
MTP musí být instalovány svorkou P1 (K) směrem k distribuční síti dle VP_1 (Schéma č. 4) a zároveň tak, aby štítky se jmenovitými parametry byly přístupné a čitelné po otevření dvířek elektroměrového rozváděče, případně po demontáži krytu rozváděče.
Svorkovnice sekundárních svorek musí být vybaveny plombovatelným krytem, přístupným pro bezpečné zaplombování.
Při použití průvlečných MTP musí být zajištěn beznapěťový stav přítlačných šroubů, např. izolační podložkou.
MTP se umísťují mimo část určenou k osazení elektroměru.
Jmenovitá hodnota primárního proudu MTP musí odpovídat proudové hodnotě hlavního jističe před elektroměrem. Jmenovité hodnoty primárního proudu MTP musí být ve všech fázích shodné a musí odpovídat hodnotám 100, 125, 150, 160, 200, 250, 300, 400, 500, 600, 750, 1000 [A] (a u vyšších hodnot násobky 10×) dle ČSN EN 61869-1.
Přiřazení MTP k příslušným proudovým hodnotám hlavních jističů je uvedeno v tabulce č. 4.
Každá změna proudové hodnoty hlavního jističe či primárního proudu MTP musí být předem odsouhlasena pověřeným pracovníkem PDS.
Pokud bude snížena proudová hodnota hlavního jističe pod 50 % včetně jmenovité hodnoty primárního proudu MTP, pak musí být MTP vyměněny za příslušně dimenzované.
Na MTP, sloužící pro fakturační měření, nesmí být napojeno žádné jiné měřicí nebo kontrolní za řízení. MTP jsou vždy v majetku uživatele DS.
Zkušební svorkovnice musí být osazena u všech druhů nepřímých fakturačních měření. Instaluje se v blízkosti elektroměru, vždy ve vodorovné poloze tak, aby napěťové propojky v poloze rozpojení spadly dolů (VP_1 Schémata č. 4, č. 5).
Zkušební svorkovnice musí umožňovat:
- bezpečné rozpojení nebo spojení každého napěťového okruhu s možností aretace;
- bezpečné zazkratování nebo odzkratování proudového okruhu sekundárního vinutí každého MTP;
- sériové připojení kontrolního přístroje do proudového okruhu sekundárního vinutí každého MTP bez přerušení proudového měřicího obvodu;
- řazení svorek dle VP_1 (Schéma č. 4, č. 5);
- zaplombování.
Napěťové okruhy se propojí se zkušební svorkovnicí přes pojistkový odpínač, umístěný v její blízkosti s pojistkami 2 A a charakteristikou gG.
Pro fakturační měření lze použít pouze zkušební svorkovnici odsouhlasenou pověřeným pracovníkem PDS. Je doporučeno kompaktní, nerozebíratelné provedení svorkovnice (například ZS1b).
Spojovací vedení mezi MTP a zkušební svorkovnicí musí být provedeno bez přerušení, dle tabulky č. 5. Pokud je spojovací vedení umístěno mimo zaplombovanou část, musí být vedeno viditelnými místy a chráněno v nerozebíratelných pevných nebo ohebných trubkách nebo v rovnocenném provedení a musí být v kabelovém provedení.
Ochranný vodič (PE) pro propojení a uzemnění vstupních svorek MTP – S1 musí mít průřez 4 mm2 Cu.
Průřezy a barevné značení vodičů je uvedeno v tabulce č. 5.
Barevné přeznačování vodičů u nepřímého zapojení elektroměru je nepřípustné.
Veškeré ovládací vodiče a vodiče napájení ovládacích prvků musí mít průřez 1 mm2 nebo 1,5 mm2 Cu.
Ovládací relé musí splňovat tyto technické požadavky:
- typ relé: elektromagnetické, výkonové;
- galvanické oddělení ovládací a ovládané části;
- jmenovité napětí cívky: 230V AC;
- proud odebíraný cívkou: max. 100 mA;
- počet spínacích kontaktů: dle počtu ovládacích vodičů blokovaných spotřebičů;
- montáž: relé umístit do plombovatelného modulového krytu;
- relé nesmí být vybavené funkcí mechanického přepínače pro trvalé sepnutí (VYP/ZAP).
Ovládací relé je určeno pro oddělení nepřímého fakturačního elektroměru od stykače blokovaných spotřebičů. Spotřebiče nesmí blokovat přímo, ale přes výkonový spínací prvek (stykač).
Ovládací relé v plombovatelném krytu je možné umístit společně s přijímačem HDO do prostoru určeného pro HDO pouze za předpokladu vhodného uchycení a výrobcem předepsané pracovní polohy a při dodržení minimálních rozměrů dle tabulky č. 2.
Neměřený odběr je možné zřídit jen v případech, které jsou vymezeny aktuálním cenovým rozhodnutím ERÚ, a kde není technicko-ekonomicky možné odběr řádně měřit měřicím zařízením PDS a zároveň v požadovaném místě není v elektroměrovémrozváděči k dispozici volná pozice pro umístění dalšího fakturačního měření.
Místo a způsob připojení neměřeného odběru určí pověřený pracovník PDS.
V budovách, které mají charakter bytových domů, kde je již instalováno fakturační měření v elektroměrových rozváděčích, nebo v budovách občanské vybavenosti, kde jsou stávající elektroměry soustředěny do jednoho místa (např. energetické centrum, rozvodna nn apod.), se napojení neměřeného odběru provede z neměřených míst těchto elektroměrových rozváděčů, které musí být uzpůsobeny pro zaplombování. Jistič neměřeného odběru musí být umístěn ve společném prostoru s hlavními jističi stávajících elektroměrů. Tam, kde není možné provést napojení ze stávajícího elektroměrového rozváděče, provede se napojení neměřeného odběru z přípojkové skříně jednotlivých odběrných míst v souladu s příslušnými technickými normami. Jistič se v
těchto případech umísťuje v samostatném rozváděči k tomuto ú čelu připraveném a umožňujícím řádné zaplombování krytů hlavního jističe a svorkovnice PEN. Umístění tohoto rozváděče musí být co nejblíže přípojkové skříni, z níž je připojen, kde pro umístění tohoto rozváděče platí pravidla dle kapitoly 3.1. Pro uzavírání rozváděče neměřeného odběru se doporučuje zámek na trnový klíč 6×6 mm průchozí do hloubky alespoň 12 mm.
Hlavní jistič neměřeného odběru musí mít proudovou hodnotu maximálně 6 A, odpovídající technické normě ČSN EN 60898-1, a musí být s vypínací charakteristikou B a jmenovitou vypínací zkratovou schopností minimálně 10 kA. Vyšší proudová hodnota jističe je přípustná pouze po předložení dokladů k zařízení, jejich projednání a odsouhlasení pověřeným pracovníkem PDS.
Jistič neměřeného odběru a vývody z přípojkové skříně musí být označeny štítkem s nápisem: „Neměřený odběr“ a označením účelu použití.
Elektroměrový rozváděč musí být trvale přístupný pověřeným pracovníkům PDS, i v době nepřítomnosti uživatele DS. Trvale přístupné musí být i měřicí zařízení.
Místo připojení k DS určuje pověřený pracovník PDS. Elektroměrový rozváděč musí být umístěn co nejblíže k místu připojení, v kabelové síti obvykle do vzdálenosti 3 m, u venkovních vedení do vzdálenosti 10 m od tohoto místa.
V odůvodněných případech lze dle místních podmínek připustit delší připojovací vedení.
Přívodní vedení od místa napojení k zařízení DS k prozatímnímu elektroměrovému rozváděči musí být celistvé a vhodně mechanicky chráněné proti poškození, musí být ukončené na přívodní svorkovnici, hlavním vypínači nebo hlavním jističi elektroměrového rozváděče.
Provedení tohoto vedení přes zásuvku(y) je nepřípustné.
Průřez přívodního vedení musí odpovídat proudové hodnotě hlavního jističe před elektroměrem.
Prozatímní elektroměrový rozváděč musí být proveden a provozován v souladu s příslušnými technickými a bezpečnostními normami a s požadavky kapitol 3.1.–3.6. a 3.8.–3.9. těchto Připojovacích podmínek. Stupeň krytí prozatímního rozváděče musí odpovídat charakteru místa, kde je za řízení momentálně umístěno.
Požadavky zajišťující bezpečnost provozování řeší ČSN 34 1090.
Pokud je hlavní vypínač umístěn v neměřené části mobilního elektroměrového rozváděče, musí jeho provedení znemožňovat neoprávněný odběr.
Za bezpečný stav prozatímního elektrického zařízení od jeho zřízení až po jeho odstranění zodpovídá pověřená osoba odpovědná za elektrické zařízení.
V elektroměrových rozváděčích musí být upraveny k zaplombování tyto části instalovaného zařízení:
- kryt svorkovnice elektroměru;
- kryt hlavního jističe před elektroměrem, případně kryt nastavitelné nadproudové zkratové spouště;
- kryt svorkovnice spínacího prvku;
- kryt a páčka jističe spínacího prvku v zapnuté poloze;
- kryt hlavního vypínače elektroměrového rozváděče (pokud je vypínač instalován);
- kryt vypínacího prvku instalace uživatele DS (pokud je umístěn v plombovatelné části);
- svorkovnice PEN;
- kryt optočlenu včetně napájecího zdroje (pokud je uživatelem DS optočlen požadován);
- kryty ve skříňovém rozváděči (kryty elektrorozvodného jádra) nebo další části rozváděče, které jsou odnímatelné a kryjí neměřenou část odběrného zařízení
- kryt ovládacího relé (pokud je instalováno).
U měřicích zařízení v zapojení s MTP se navíc plombou zajišťuje:
- kryt zkušební svorkovnice;
- kryt a páčka pojistkového odpínače v zapnuté poloze;
- kryt svorek měřicích transformátorů proudu;
- přívodní pole rozváděče nn;
Ostatní zařízení nebo části rozváděče, které musí být upraveny k zaplombování:
- přepěťové ochrany včetně krytu odpínacího/jistícího prvku (pokud je instalován) umístěné v samostatné skříni v neměřené části rozvodů;
- HDS (pokud má být upravena k zaplombování);
- místo odbočení z HDV – odbočky k elektroměrům;
- místo připojení neměřeného odběru;
- kryty neměřených částí rozváděče;
- vyjímatelný nebo výklopný montážní rám elektroměrového rozváděče.
Pokud jsou všechny části instalovaného měřícího zařízení mimo elektroměr umístěny pod plombovatelným krytem, musí být vždy umožněno zaplombování zkušebních svorkovnic, spínacích prvků a krytů svorek měřicích transformátorů.
Při použití typizované elektroměrové desky musí být řádně osazen také bezpečnostní upevňovací šroub umístěný pod elektroměrem, pokud není zabezpečení před neoprávněným odběrem výrobcem provedeno jiným způsobem.
Vstupní pole hlavního rozváděče nn, jakož i všechna pole, v nichž jsou umístěny měřicí soupravy, MTP nebo v nichž jsou neměřené části, musí být ze všech stran plně zakryty, odnímatelné kryty musí být upraveny k zaplombování a jejich provedení je doporučeno přednostně z nevodivého materiálu.
Porušení plomb nezbytné k provádění elektroinstalačních a revizních prací musí být předem nahlášeno PDS např. na www.cezdistribuce.cz nebo zadáním požadavku prostřednictvím Digitálního komunikačního kanálu.