Na této stránce uvádíme odpovědi na nejčastější dotazy týkající se stanovení ceny elektřiny a její fakturace pro zákazníky kategorie domácnost nebo kategorie maloodběratel.
Mám dotazy k faktuře. Na koho se mám obrátit?
V případě dotazů k vystavené faktuře se obracejte vždy na toho, kdo vám fakturu vystavil. Jeho název a kontaktní údaje jsou uvedené na první straně faktury (Část A).
Doklad o vyúčtování za elektřinu zpravidla (v závislosti na typu uzavřené smlouvy) vystavuje váš dodavatel, což je společnost, která pro vás nakupuje elektřinu, kterou pak spotřebováváte. Jeho název najdete nejen přímo ve faktuře, ale také ve smlouvě.
Na nás se obracejte pouze v případě, kdy jste obdrželi fakturu s názvem Vyúčtování za distribuční služby, protože v tomto případě jsme fakturu vystavili my.
Proč je ve faktuře tolik položek?
Současná energetická legislativa stanovuje povinnost uvádět na faktuře všechny detailní složky celkové ceny. Tento požadavek souvisí s otevřením trhu s elektřinou a dává zákazníkům možnost samostatně sledovat všechny regulované a neregulované složky ceny.
Rozsah dokladu o vyúčtování dodávky a souvisejících služeb v elektroenergetice (faktura) stanovuje vyhláška č. 207/2021 Sb. o vyúčtování dodávek a souvisejících služeb v energetických odvětvích.
V dokladu o vyúčtování musí být veškeré údaje přesné, přehledné, srozumitelné a v čitelné podobě. Musí zde být také uvedena informace, zda se jedná o vyúčtování řádné, mimořádné nebo opravné.
Z jakých jednotlivých položek se skládá cena elektřiny?
Cena elektřiny se skládá z neregulované a regulované složky, jejichž součet pak tvoří výslednou cenu za elektřinu:
1. Neregulovaná složka za vlastní odebranou (tzv. silovou) elektřinu
Tuto cenu stanovuje dodavatel (což je držitel licence na obchod s elektřinou) na základě svých nákladů na výrobu, vývoje nabídky a poptávky, svých obchodních strategií a reálných možností uplatnit se na trhu.
Cena silové elektřiny nemůže být z důvodu liberalizace trhu s elektřinou v rámci Evropské unie regulována Energetickým regulačním úřadem (ERU).
Zahrnuje tyto položky:
- Pevná cena za měsíc.
- Cena za odebranou megawatthodinu (MWh), která se v některých případech dělí na cenu v nízkém tarifu (NT) a vysokém tarifu (VT).
2. Regulovaná složka
Tyto ceny jsou stanovovány cenovým rozhodnutím Energetického regulačního úřadu (ERU), který je povinen cenová rozhodnutí vydat nejpozději do 30. listopadu předcházejícího roku, pro který v cenovém rozhodnutí ERU regulované ceny stanoví. Regulovaným rokem se rozumí kalendářní rok, pro který ERU rozhoduje o cenách.
Zahrnuje tyto položky:
a. Cena zajišťování distribuce elektřiny jednotlivým zákazníkům (tzn. poplatky za použití distribuční sítě), která je vícesložková a tvoří ji:
- Cena za rezervovaný příkon.
- Platí se ve stálé měsíční výši bez ohledu na to, kolik elektřiny odeberete.
- Její výše se odvíjí od jmenovité proudové hodnoty hlavního jističe před elektroměrem v Kč/měsíc nebo v Kč/A/měsíc, nebo cena za příkon v Kč/10 W/měsíc nebo stálá cena v Kč/odběrné předávací místo/měsíc u neměřených odběrů.
- Čím vyšší je hodnota jističe, tím větší může být energetická náročnost spotřebičů, které můžete najednou využívat, ale tím vyšší je i tato cena.
- Cena za distribuované množství elektřiny v Kč/MWh, která se může dělit na cenu ve vysokém tarifu (VT) a v nízkém tarifu (NT).
b. Cena za systémové služby (v Kč/MWh)
Systémové služby jsou činnosti, které vykonává společnost ČEPS, a.s., provozující ze zákona přenosovou soustavu ČR. Zejména jde o plynulé zajištění rovnováhy mezi výrobou a spotřebou elektřiny. Tyto služby si můžeme zjednodušeně představit jako nutnou pohotovost elektráren, které pracují jako záložní zdroje pro případ výpadku ve výrobě, nebo náhlého zvýšení či snížení spotřeb elektřiny.
c. Cena za provoz nesíťové infrastruktury (v Kč/odběrné místo/měsíc), která pokrývá náklady za činnosti operátora trhu, Elektroenergetického datového centra a na činnosti Energetického regulačního úřadu.
Tato položka je vícesložková a tvoří ji:
- Cena za činnosti operátora trhu související se zúčtováním odchylek mezi plánovaným a skutečně dodaným množstvím elektřiny mezi jednotlivými účastníky trhu s elektřinou.
- Cena za činnosti související s výplatou a administrací podpory z podporovaných zdrojů energie sloužící k úhradě nákladů operátora trhu v souvislosti se zajištěním administrace výplaty podpory podporovaným zdrojům.
- Cena za činnost datového centra, který shromažďuje, zpracovává a analyzuje data v oblasti elektroenergetiky.
- Poplatek na činnost Energetického regulačního úřadu, který je příjmem státního rozpočtu, ze kterého je činnost tohoto úřadu hrazena.
d. Složka ceny na podporu elektřiny z podporovaných zdrojů energie
V souvislosti se vstupem do Evropské unie se Česká republika zavázala tento typ výroby podporovat s ohledem na jeho ekologický přínos. Výrobní náklady elektřiny u těchto zdrojů jsou ale vyšší než u klasických zdrojů na fosilní paliva, a proto jsou pokrývány z tohoto poplatku.
Poplatek je ve zúčtovacím období fakturován dle nižší výsledné částky při porovnání výpočtu na základě jmenovité proudové hodnoty hlavního jističe před elektroměrem, a maximální platby za složku ceny na podporu elektřiny z podporovaných zdrojů energie za odběrné místo.
e. Cena za překročení rezervovaného výkonu (v Kč/kW/měsíc)
Tato regulovaná cena se může na faktuře objevit v případě, že je vystaven doklad o vyúčtování pro „výrobce bez licence“.
Poznámka: Je-li cena v cenovém rozhodnutí stanovena jako měsíční, pak je násobena poměrem počtu dní, kdy je služba distribuční soustavy v daném měsíci využívána, k počtu dní v daném kalendářním měsíci.
TIP: Údaje o spotřebě jsou na elektroměru zobrazovány v kilowatthodinách (kWh), jsou tedy na ceníkové jednotky přepočítány (1 MWh = 1 000 kWh).
Jaký je rozdíl mezi distributorem a dodavatelem elektřiny?
Na tom, aby byla zajištěna dodávka elektřiny až k vám domů, se vždy podílejí tyto dva nezávislé subjekty:
Distributor (provozovatel distribuční soustavy)
- Distributor je společnost, která vlastní elektrické vedení, sloupy, transformátory i elektroměry. Jedná se tedy o zařízení, díky kterým se elektrická energie dostává z elektrárny až k vám.
- Na českém trhu působí tři distributoři elektřiny, kdy každý z nich rozvádí elektrickou energii pro odběratele na určitém vymezeném území, tedy v distribuční oblasti.
- Distributora si tedy nevybíráte, ale je určen územím, ve kterém se nachází vaše odběrné místo.
- Společnost ČEZ Distribuce a.s. je licencovaným distributorem elektrické energie, který zajišťuje údržbu a opravy distribučních zařízení, odstraňuje poruchy a řeší technické požadavky spojené se zařízením distribuční soustavy (např. plombování v elektroměrovém rozváděči, izolace holých vodičů, dotazy na spínání nízkého tarifu, apod.).
Mapa regionů ČR spravovaných společností ČEZ Distribuce, a. s.
Dodavatel (obchodník)
- Dodavatel je společnost, která pro vás nakupuje elektřinu, kterou pak spotřebováváte.
- Svého dodavatele si vybíráte nezávisle na území, kde se nachází vaše odběrné místo.
- Název dodavatele najdete ve smlouvě nebo faktuře.
- Dodavatele si můžete svobodně zvolit (narozdíl od distributora) a máte právo ho měnit tak často, jak vám umožňuje smlouva.