V případě ohrožení bezpečného a spolehlivého provozu elektrizační soustavy je nezbytné při dispečerském řízení dočasně omezit nebo přerušit dodávku činného výkonu z výroben elektřiny. Z těchto důvodů bude ve výrobně s Pi do 100 kW instalován přijímač HDO, ve výrobně s Pi 100 kW a více bude instalována ŘJ v majetku uživatele DS.
PDS definuje požadované povely odesílané z DŘS do ŘJ uživatele DS, způsob realizace vykonání povelů je již plně v kompetenci uživatele DS.
Pro předávací místo s požadavkem dispečerského řízení platí:
V jednopólovém schématu Projektové dokumentace musí být např. dle uvedených podmínek v TPP SoP zakresleno:
- hranice vlastnictví mezi částí PDS a místy připojení výrobny k DS;
- spínací prvky k odpojení míst připojení od DS;
- rozpadová místa (včetně působení od ochran a signalizace do ŘJ);
- celkový Pi;
- všechny VM, BSAE nebo odběrná zařízení poskytující PpS SVR (instalovaný výkon);
- typ zdroje FVE, VTE, MVE, KGJ apod.;
- druh zdroje asynchronní / synchronní generátor;
- typ zařízení BSAE, elektrokotel apod.;
- umístění dispečerského měření;
- umístění fakturačního měření.
V Technické zprávě Projektové dokumentace musí být uvedeny především parametry:
- regulace Q(U);
- omezování činného výkonu P;
- požadované nastavení ochran na rozpadových místech.
Požadavky k přenášeným informacím do DŘS jsou definovány ve VP_2 Tabulka telemetrie. Tabulka telemetrie je součástí Projektové dokumentace. Uživatel DS vyplní svou část tabulky (v části „Vyplňuje žadatel“) a předá ji v době vyjádření k PD ve formátu XLSX na PDS (prostřednictvím Digitálního komunikačního kanálu).
Standardní požadavky jsou uvedeny v tomto dokumentu, detailní řešení bude obsahem schválené Projektové dokumentace. Požadované nastavení ochran výrobny včetně rozpadových míst VM je ve VP_5 Požadované nastavení ochran výrobny nn připojené k DS.
Příklad uspořádání výroben v souladu s definicí RfG dle Metodiky ověřování a prokazování souladu výroben s požadavky ze dne 6. 12. 2022 je ve VP_1 (Schéma č. 12 Příklad uspořádání výroben v souladu s definicí RfG).
Žádost o funkční zkoušky dálkového přenosu dat do DŘS zašle uživatel DS PDS (prostřednictvím Digitálního komunikačního kanálu). Bližší informace jsou ve VP_7 Podklady k žádosti o funkční zkoušky dálkového přenosu dat do DŘS.
PDS požaduje předání strukturálních dat zařízení dle PPDS přílohy č. 1.
Obecně VM připojované do DS musí splňovat požadavky Nařízení Komise (EU) 2016/631 (RfG) uvedené v PPDS příloze č. 4. Splnění podmínek dle tohoto nařízení dokládá uživatel DS v rámci předložení Instalačního dokumentu výrobního modulu nebo Dokument výrobního modulu. Upřesnění vybraných požadavků nařízení Komise (EU) 2016/631 (RfG) ze strany PDS (v případech, kdy PDS může určit konkrétní nastavení nebo určit, zda je daná schopnost výrobního modulu požadována pro dané místo připojení) je uvedeno ve VP_9 Další vybrané požadavky na výrobny a VM nn.
Požadavky k IP komunikační jednotce a Řídicí jednotce u výrobny s nižším Pi než 100 kW jsou povinné, pokud bude připojena BSAE s Pi 100 kW a více nebo bude připojené odběrné zařízení k poskytování PpS SVR s Pi 100 kW a více.
Požadavky k IP Komunikační jednotce a Řídicí jednotce jsou uvedeny ve VP_6 IP Komunikační jednotka a Řídicí jednotka nn.
PDS dálkově neovládá silové prvky v majetku uživatele DS, vyžaduje pouze signalizaci stavu těchto prvků a dispečerské měření.
Veškerá komunikace bude realizována mezi DŘS a ŘJ výrobny. Komunikace mezi ŘJ výrobny a jednotlivými zařízeními uvnitř předávacího místa je v kompetenci uživatele DS.
Požadavky na přenos z jednotlivých zařízení:
- Sumu P, Q, Us BSAE nezávislým na VM, pokud je suma Pi 100 kW a více.
- Sumu P, Q, Us odběrných zařízení poskytujících PpS SVR, pokud je suma Pi 100 kW a více.
Požadavky jsou uvedeny ve VP_2 Tabulka telemetrie.
Signalizovat rozpadová místa / silové vypínací prvky zařízení jako logický součet zařízení v dané sumě.
Omezování činného výkonu bude realizováno prostřednictvím přijímače HDO v režimu 0 a 100 % Pi.
Pokud střídač umožňuje omezování činného výkonu pomocí logického vstupu, lze touto funkcionalitou nahradit odpojení pomocí stykače (či obdobného zařízení) jako reakci na HDO signál 0 % a 100 %.
V souladu s evropskými normami nebo Nařízením Komise (EU) 2016/631 (RfG) jsou dle charakteru výrobny ze strany PDS požadovány následující autonomní charakteristiky VM, které jsou specifikovány ve VP_8 Autonomní charakteristiky VM nn:
Autonomní charakteristika Q(U)
Autonomní charakteristika P(U)
Autonomní charakteristika P(f)
Autonomní charakteristika FRT (fault-ride-through)
U VM jsou požadovány i ostatní funkce a charakteristiky definované v PPDS a Nařízení Komise (EU) 2016/631(RfG), které jsou ve VP_9 Další vybrané požadavky na výrobny a VM nn.
Jednotlivé parametry charakteristik jsou určovány PDS ve smlouvě o připojení, případně jsou součástí PPDS. PDS si však vyhrazuje právo ve výjimečných případech požadovat přenastavení parametrů po předchozím informování uživatele DS.
Pro možnost omezení dodávky činného výkonu výrobny do DS bude použit přijímač HDO ovládaný z DŘS. Pro instalaci přijímače HDO bude ze strany výrobny provedena příprava v rozvaděči fakturačního měření.
Přijímač HDO pro omezování činného výkonu výrobny dodá PDS buď samostatně nebo jako součást elektroměru.
Pokud u nepřímého fakturačního měření nelze z technických důvodů umístit přijímač v elektroměrovém rozváděči, může být realizováno jiné umístění jen na základě schválení oprávněnou osobou PDS a za podmínky zachování prostupu signálu HDO.
U přímého způsobu fakturačního měření musí být přijímač HDO instalován tak, aby zůstal pod napětím (funkční) i po odpojení výrobny z paralelního provozu s DS, tj. napájen přímo z DS, bez náhradního napájení.
Přijímač HDO pro omezování činného výkonu nenahrazuje přijímač HDO určený k přepínání tarifu.
Napájení:
- U přímého způsobu fakturačního měření bude napájení přijímače HDO zajištěno odbočením na přívodu hlavního jističe před elektroměrem přes samostatný jednopólový jistič 2-6 A charakteristiky B nebo C a jmenovitou zkratovou schopností minimálně 10 kA v elektroměrovém rozváděči.
- U nepřímého sekundárního fakturačního měření je napájení přijímače HDO zajištěno ze zkušební svorkovnice.
Výstupní kontakty přijímače HDO budou připojeny na nulový ovládací vodič a budou ovládat technologii omezování činného výkonu výrobny. V blízkosti přijímače HDO bude umístěna výstražná tabulka „POZOR ZPĚTNÝ PROUD“.
Ukázka schéma zapojení přijímače HDO u výrobny s Pi do 100 kW je ve VP_1 (Schéma č. 5 - Schéma zapojení přijímače HDO u výrobny s Pi do 100 kW).
V oblastech bez signálu HDO bude pro omezování činného výkonu provedena příprava na straně výrobny ve stejném rozsahu jako u výrobny v oblastech se signálem HDO (příprava pro budoucí osazení ovládacího prvku ze strany PDS). Ukázka schéma zapojení ŘJ nahrazující přijímač HDO v oblastech bez signálu HDO a u výrobny s Pi do 100 kW je ve VP_1 (Schéma č. 11 Schéma zapojeni ŘJ nahrazující přijímač HDO v oblastech bez signálu HDO u výrobny s Pi do 100 kW).
U výroben připojovaných do sítí nn je při jednofázovém připojení omezen jejich instalovaný výkon v jednom místě připojení na 3,7 kVA / fázi (instalovaný výkon střídače).
U jednofázových výroben (do 3,7 kW – instalovaný výkon střídače) lze osadit též jednofázové podpěťové a přepěťové ochrany.
V případě, že výrobna umožňuje ostrovní provoz odběrného místa, musí být zajištěno, že v případě přechodu do ostrovníhoprovozu musí být odběrné místo nebo část odběrného místa s ostrovním provozem odpojena od DS. Pro spojení odběrnéhomísta nebo části odběrného místa s ostrovním provozem (výrobna / BSAE) s DS musí být použito spínací zařízení (vazebníspínač) se schopností vypínání zátěže, kterému je předřazena ochrana.
PDS doporučuje využívat pouze uvnitř instalace TN-S s proudovými chrániči v každém obvodu, jelikož poruchy mezi fází a zemínemusí být jističem vypnuty. BSAE do odporové poruchy nedodá potřebný zkratový proud.
V případě, že u výrobny je instalován náhradní zdroj, nesmí být tento náhradní zdroj v trvalém paralelním provozu s DS.
V případě, že výrobna momentálně pracuje v ostrovním provozu, nemusí plnit podmínku omezování činného výkonu.
Pro zahájení trvalého provozu výrobny paralelně s DS je nutné mimo jiné splnit požadavky definované v PPDS a Nařízení Komise (EU) 2016/631 (RfG) a mít s PDS uzavřenou smlouvu o připojení. Provedení jednotlivých zkoušek a simulací prokazující soulad s definovanými požadavky pro konkrétní VM je předloženo na formulářích Instalačního dokumentu výrobního modulu nebo Dokumentu výrobního modulu. Uživatel DS musí zajistit, aby každý VM byl v souladu s těmito požadavky po celou dobu životnosti výrobny.
Uživatel DS podává žádost o trvalý provoz výrobny, která obsahuje minimálně:
- PDS odsouhlasenou projektovou dokumentaci aktualizovanou podle skutečného provedení výrobny (může být nahrazeno předepsaným typovým jednopólovým schématem, umístěným na cezdistribuce.cz);
- Jednopólové schéma zapojení výrobny, odběrného místa a VM (pokud není součástí projektové dokumentace);
- Potvrzení odborné firmy realizující výstavbu výrobny, že vlastní výrobna je provedena v souladu s podmínkami stanovenými uzavřenou smlouvou o připojení;
- Zprávu o výchozí revizi el. zařízení – přípojky ve vlastnictví uživatele DS, která prokazuje schopnost zařízení bezpečného provozu (pouze u nového místa připojení nebo pokud dochází ke změně této přípojky);
- Zpráva o výchozí revizi elektrického zařízení výrobny a případně dalšího elektrického zařízení nově uváděného do provozu, které souvisí s výrobnou a bez kterého nelze provést připojení výrobny k síti PDS
- Protokol o nastavení ochran;
- Protokoly o úředním ověření MTP / MTN (jsou-li vyžadovány);
- Instalační dokument.
V případě, když je u výrobny připojeno odběrné zařízení s požadavkem dispečerského měření, je nejprve před provedením výše uvedených kroků třeba zajistit zprovoznění komunikační jednotky uvedené ve VP_6 IP Komunikační jednotka a Řídicí jednotka nn a dořešit funkční zkoušky dálkového přenosu dat do DŘS uvedené ve VP_7 Podklady k žádosti o funkční zkoušky dálkového přenosu dat do DŘS.
U VM typu A1 a A2 (včetně mikrozdrojů) je podle článku 30 odst. 1 Nařízení Komise (EU) 2016/631 RfG proces Umožnění provozu pro ověření technologie a souladu (UPOS) nahrazen předložením instalačního dokumentu a výrobce žádost o UPOS nepodává, ani není vydáváno Dočasné provozní oznámení.
Trvalý provoz výrobny paralelně s DS je povolen po odsouhlasení PDS výše předložených dokumentů a výrobce je oprávněn být připojen k síti pouze s vydaným Konečným provozním oznámením.
PDS je oprávněn provést prohlídku výrobny a vybudovaného zařízení, které musí splňovat podmínky dle uzavřené smlouvy o připojení a schválené projektové dokumentace.
K omezování činného výkonu bude instalována ŘJ.
Podmínkou souhlasu s dočasným provozem pro ověření technologie VM B jsou úspěšné funkční zkoušky dálkového přenosu dat (bod – bod) do DŘS, při které se testuje datová komunikace mezi DŘS a ŘJ uživatele DS.
Provozovatel zařízení zpracuje MPP.
Požadavky k IP komunikační jednotce a Řídicí jednotce jsou uvedeny ve VP_6 IP Komunikační jednotka a Řídicí jednotka nn.
PDS dálkově neovládá silové prvky v majetku uživatele DS, vyžaduje pouze signalizaci stavu těchto prvků a dispečerské měření. Veškerá komunikace bude realizována mezi DŘS a ŘJ uživatele DS. Komunikace mezi ŘJ uživatele DS a jednotlivými zařízeními uvnitř předávacího místa jako celku je v kompetenci uživatele DS.
Požadavky na přenos z jednotlivých zařízení:
- P, Q, Us ze svorek jednotlivých synchronních VM, pokud je Pi 100 kW a více.
- Sumu P, Q, Us VTE, pokud je suma Pi 100 kW a více – nesynchronní VM.
- Sumu P, Q, Us FVE, pokud je suma Pi 100 kW a více – nesynchronní VM.
- Sumu P, Q, Us ostatních nesynchronních VM, pokud je suma Pi 100 kW a více.
- Sumu P, Q, Us synchronních VM a nesynchronních VM, pokud je suma Pi 100 kW a více (jednotlivé VM mají Pi do 100 kW).
- Sumu P, Q, Us BSAE nezávislý na VM, pokud je suma Pi 100 kW a více.
- BSAE závislý na VM je měřen v sumě se svým VM, pokud je suma Pi 100 kW a více.
- Sumu P, Q, Us odběrných zařízení poskytujících PpS SVR, pokud je suma Pi 100 kW a více.
Požadavky jsou uvedeny ve VP_2 Tabulka telemetrie.
Signalizovat rozpadová místa / silové vypínací prvky zařízení jako logický součet zařízení v dané sumě. Rozpadové místo může být i jedno pro celý objekt na vstupním poli v případě, že se výrobna odpojuje rozpadovým místem do ostrovního provozu.
Příklady kombinací jednotlivých zařízení s požadavkem dispečerského měření P, Q na svorkách jsou ve VP_4 Příklady přenosu dispečerského měření nn.
Dálkové ovládání silových prvků v majetku uživatele DS není vyžadováno, PDS toto dálkové ovládání neprovádí. Požadavek na přerušení dodávky činného výkonu z výrobny bude realizován posláním povelu na omezení činného výkonu na stupeň 0 %.
U výrobny PDS požaduje dálkové omezování činného výkonu P ve stupních dle tabulky níže.
Požadavky jsou kladeny na ovládání a omezování činného výkonu výrobny jako celku.
Požadované stupně omezování činného výkonu (P) závisí na typu zdroje a jsou uvedeny v tabulce č. 6.
Mezi ostatní typy zdrojů patří kogenerační jednotky, bioplyn, biomasa, MVE a další v tomto dokumentu nevyjmenované typy zdrojů.
Zdroje musí být schopny reagovat přesně na povel z DŘS k omezení dodávky P na požadované stupně uvedené výše v tabulce č. 6 vztahující se k hodnotě Pi zdrojů, včetně povelu ke zrušení omezení P. V případě, že není možné tento čas dodržet s ohledem na technologická omezení daná typem nebo konstrukcí, je možné v individuálních a odůvodněných případech po odsouhlasení ze strany PDS akceptovat i delší dobu reakce. Omezení P mezistupni musí probíhat bez přechodu na mezistupeň 100 % anebo 0 %.
Při společném omezení zdrojů (synchronních a nesynchronních VM) v rámci jednoho předávacího místa, bude omezování P probíhat stupňovitě v režimu 0-50-75-100 % Pi.
Zpoždění signalizace překročení meze P znamená časové zpoždění od obdržení omezovacího povelu dle tabulky č. 6.
Přepínač místně / dálkově pro omezování P nesmí být osazen.
U zdroje s kombinovanou výrobou elektrické energie a tepla bude stupňovité omezování P probíhat u výkonu nad rozsah neohrožující dodávky tepla (stupně omezování P se budou stále vztahovat k Pi výrobny).
Pokud uvedený zdroj vyrábí elektřinu pouze jako vynucenou výrobou tepla, nemusí být vybavena stupňovitým omezováním P. V tom případě se tento zdroj ani nezahrnuje mezi ostatní typy zdrojů (viz. tabulka č. 6).
V souladu s evropskými normami nebo Nařízením Komise (EU) 2016/631 (RfG) jsou dle charakteru výrobny ze strany PDS požadovány následující autonomní charakteristiky VM, které jsou specifikovány ve VP_8 Autonomní charakteristiky VM nn:
Autonomní charakteristika Q(U)
Autonomní charakteristika P(U)
Autonomní charakteristika P(f)
Autonomní charakteristika FRT (fault-ride-through)
U VM jsou požadovány i ostatní funkce a charakteristiky definované v PPDS a Nařízení Komise (EU) 2016/631 (RfG), které jsou ve VP_9 Další vybrané požadavky na výrobny a VM nn.
Jednotlivé parametry charakteristik jsou určovány PDS ve smlouvě o připojení, případně jsou součástí PPDS. PDS si však vyhrazuje právo ve výjimečných případech požadovat přenastavení parametrů po předchozím informování výrobce.
V případě, že výrobna umožňuje ostrovní provoz odběrného místa, musí být zajištěno, že v případě přechodu do ostrovního provozu musí být odběrné místo nebo část odběrného místa s ostrovním provozem odpojena od DS. Pro spojení odběrného místa nebo části odběrného místa s ostrovním provozem (výrobna / BSAE) s DS musí být použito spínací zařízení (vazební spínač) se schopností vypínání zátěže, kterému je předřazena ochrana.
PDS doporučuje využívat pouze uvnitř instalace TN-S s proudovými chrániči v každém obvodu, jelikož poruchy mezi fází a zemí nemusí být jističem vypnuty. BSAE do odporové poruchy nedodá potřebný zkratový proud.
Pozn. V případě, že u výrobny je instalován náhradní zdroj, nesmí být tento náhradní zdroj v trvalém paralelním provozu s DS.
V případě, že výrobna momentálně pracuje v ostrovním provozu, nemusí plnit funkci omezování činného výkonu.
Pro zahájení trvalého provozu výrobny paralelně s DS je nutné mimo jiné splnit požadavky definované v PPDS a Nařízení Komise (EU) 2016/631 (RfG) a mít s PDS uzavřenou smlouvu o připojení. Provedení jednotlivých zkoušek a simulací prokazující soulad s definovanými požadavky pro konkrétní VM je předloženo na formulářích Instalačního dokumentu výrobního modulu nebo Dokumentu výrobního modulu. Uživatel DS musí zajistit, aby každý výrobní modul byl v souladu s těmito požadavky po celou dobu životnosti výrobny. Pro zahájení provozu výrobny s VM B1 a vyšším je nutné provést ověření technologie a souladu, jehož účelem je ověření souladu VM s nařízením RfG a PPDS.
Před provedením následujících kroků je třeba zajistit zprovoznění komunikační jednotky uvedené ve VP_6 IP Komunikační jednotka a Řídicí jednotka nn a dořešit funkční zkoušky dálkového přenosu dat do DŘS uvedené ve VP_7 Podklady k žádosti o funkční zkoušky dálkového přenosu dat do DŘS.
Uživatel DS nejprve podává žádost o umožnění provozu pro ověření technologie a souladu (UPOS), která obsahuje minimálně:
- PDS odsouhlasenou projektovou dokumentaci aktualizovanou podle skutečného provedení výrobny;
- Jednopólové schéma zapojení výrobny, odběrného místa a VM (pokud není součástí projektové dokumentace);
- Potvrzení odborné firmy realizující výstavbu výrobny, že vlastní výrobna je provedena v souladu s podmínkami stanovenými uzavřenou smlouvou o připojení;
- Zprávu o výchozí revizi el. zařízení – přípojky ve vlastnictví uživatele DS, která prokazuje schopnost zařízení bezpečného provozu (pouze u nového místa připojení nebo pokud dochází ke změně této přípojky);
- Zprávu o výchozí revizi elektrického zařízení výrobny a případně dalšího elektrického zařízení nově uváděného do provozu, které souvisí s výrobnou a bez kterého nelze provést připojení výrobny k síti PDS;
- Protokol o nastavení ochran;
- Protokoly o úředním ověření MTP / MTN (jsou-li vyžadovány);
- PDS akceptované MPP;
- Harmonogram a rozsah zkoušek a simulací.
UPOS je povolen po zprovoznění a prozkoušení komunikační jednotky, dořešení funkčních zkoušek dálkového přenosu dat do DŘS a odsouhlasení PDS výše předložených dokumentů. Uživatel DS je oprávněn být připojen k síti pro provedení nutných zkoušek pouze s vydaným Souhlasem s dočasným provozem pro ověření technologie nebo Dočasným provozním oznámení po dobu určitou, nejdéle však po dobu 12 měsíců. PDS je oprávněn provést prohlídku výrobny a vybudovaného zařízení, které musí splňovat podmínky dle uzavřené smlouvy o připojení a schválené projektové dokumentace.
Přesný rozsah zkoušek a úkonů, které bude PDS v rámci UPOS provádět či jejich provedení PDS vyžaduje, je zvolen dle typu VM uvedeném na Dokumentu výrobního modulu. Pověřená osoba PDS se může zúčastnit zkoušek a simulací dle schváleného předloženého harmonogramu.
Po úspěšném vyhotovení potřebných zkoušek a simulací ze strany výrobce a PDS, uživatel DS podává žádost o umožnění trvalého provozu výrobny v paralelním provozu s DS, která obsahuje minimálně:
- Předání strukturálních dat dle přílohy č. 1 PPDS;
- Dokument výrobního modulu;
- Pokud došlo ke změně u některého z již předložených dokumentů nutných pro UPOS, předloží uživatel DS jeho aktualizovanou verzi. Jinak není třeba opakovaně dokládat.
Trvalý provoz výrobny paralelně s DS je povolen po odsouhlasení PDS výše předložených dokumentů a uživatel DS je oprávněn být připojen k síti s vydaným Konečným provozním oznámením.