Vítězem letošní Distribuční maturity v Hradci Králové je student z Ostravy

Hradec Králové 6. 10. 2017 – Ve středu 4. října se opět sešli studenti z partnerských středních škol Skupiny ČEZ na třídenním poznávání všeho, co souvisí s distribucí elektřiny. Jejich Distribuční maturita tentokráte probíhala v Hradci Králové, přičemž teoretické výklady i praktické ukázky absolvovali účastníci například na Dispečinku, v Informačním centru a na Rozvodně Neznášov. 39 středoškoláků tak získalo znalosti, které se jim budou hodit nejen u maturity, ale i na případném začátku vysokoškolského studia nebo startu jejich pracovní kariéry.

„Maturity“ jako takové, ať již jsou zaměřené na klasickou či jadernou energetiku, případně distribuci vyrobené elektrické energie, pořádá Skupina ČEZ již deset let. Jedná se o třídenní program určený vybraným žákům z  partnerských středních škol zaměřených na elektrotechniku a energetiku. „Tento projekt je specifický tím, že studenti získají nejen základní teoretické znalosti, ale seznámí se i s vlastním provozem a jednotlivými pracovišti. Setkají se v něm s našimi zaměstnanci, a také poznají své kolegy z dalších škol, kteří mají podobné zájmy,“ říká Pavel Puff, manažer Útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ.

„Distribuční maturitu pořádáme v Hradci potřetí, mimo tuto lokalitu se konala také v Ostravě, Kladně a v Děčíně,“ upřesňuje Pavel Puff.

 Náborový specialista Martin Klacián k tomu dodává, že celý vzdělávací program zahrnuje přednášky, besedy, exkurze a praktické semináře s odborníky z ČEZ Distribuce a ČEZ Distribuční služby. „Žáci získají konkrétní představu, co obnáší práce v jednotlivých úsecích distribuce elektřiny. Dozvědí se například zajímavosti z provozování sítí vysokého a velmi vysokého napětí, něco o diagnostice, měření a dispečerském řízení distribuční soustavy. V praxi uvidí, jak funguje rozvodna, práce pod napětím či vytyčování podzemního vedení, a také, kde se školí lidé pracující ve výškách a další zajímavosti. Samozřejmostí maturity je pak závěrečný test, u něhož rozhodují nejen rychlost, ale především správné odpovědi. Ten, kdo získá nejvíce bodů v nejkratším čase, se pak stane králem všech maturantů,“ přibližuje tradiční program Distribuční maturity Martin Klacián.

 Distribuční maturity v Hradci Králové se zúčastnili vybraní žáci ze 14 středních škol v Ostravě, Hradci Králové, Lipníku nad Bečvou, Liberci, Dobrušce, Pardubicích, Nymburce, Praze, Nové Pace, Olomouci, Mohelnici, Novém Bydžově a Frýdku Místku. O akci je každoročně mezi žáky vysoký zájem, a i proto o účastnících rozhodují pedagogové oslovených středních škol. Zúčastnit se mohou z každé jen dva nejlepší žáci. Jak se většina z přítomných shodla, díky třídennímu poznávání už nyní lépe chápou, jak vše kolem distribuce elektrické energie funguje. Hlavně účastníci ze čtvrtých ročníků, které za chvíli čeká opravdová maturita, si pochvalovali nabyté znalosti.

Téměř šedesát procent účastníků Distribuční maturity by se chtělo dostat na vysokou školu. Více jak třetina z nich pak zvažovala, že by si v budoucnu našla práci u ČEZ nebo ČEPS.

„Jsme velmi rádi, že se mladí zajímají o technické obory. Během tří dnů mají možnost seznámit se s našimi provozy nejen teoreticky, ale i prakticky, na vlastní oči vidí práci našich montérů,  techniků a specialistů, a to je k nezaplacení. Získat odborníka s technickým vzděláním není v dnešní době lehké. Jsme proto velmi rádi, že i my můžeme pomoci studentům, a doufám, že alespoň některé z nich přivítáme v řadách našich odborníků,“ říká Karel Kohout, generální ředitel ČEZ Distribuční služby, jenž vedl se studenty závěrečnou besedu a zároveň jim předával diplomy za účast a absolvování testu.

Mnoho úspěchů v dalším studiu popřál absolventům i Tomáš Murtinger, ředitel úseku Finance a správa společnosti ČEZ Distribuce: “Jsem moc rád, že i letos byl o Distribuční maturitu tak velký zájem. Doufám, že jste si odnesli spoustu nových, hlavně praktických zkušeností. Také věřím, že s řadou z Vás se potkám v naší společnosti, kde rádi přivítáme absolventy a umožníme jim další profesní růst.“

 Po absolvování vědomostního testu se Králem Distribuční maturity 2017 stal  Tomáš Kolek ze Střední školy elektrotechnické v Ostravě. Druhý skončil Tomáš Česák a třetí příčku obsadil Tomáš Plášil, oba ze SPŠ, SOŠ a SOU Hradební v Hradci Králové. Ostatní rovněž prospěli, ovšem nějaká ta chybička jim ubrala potřebné body, případně se s odevzdáním vyplněného testu, byť jen o vteřiny, zpozdili za třemi nejlepšími. Noví maturanti převzali diplomy a ocenění z rukou generálního ředitele ČEZ Distribuční služby Karla Kohouta a ředitele úseku Finance a správa ČEZ Distribuce Tomáše Murtingera.

Šárka Beránková, tisková mluvčí Skupiny ČEZ pro region východní Čechy